Osvěta o CMP na ZŠ Velké Němčice

6. 3. 2017

Od pondělí 20. 2. do pátku 26. 2. jsme chodily vždy na jednu vyučovací hodinu do tříd (3. až 9.) poučit žáky o cévní mozkové příhodě. V každé třídě jsme si s nimi řekly jak všeobecné znalosti o mrtvici, tak i o metodě FAST, prevenci a nějaké zajímavosti. Pro děti jsme měly nachystané hry, kterými si vše ještě procvičily a zopakovaly. Výuka hrou je hodně bavila a my doufáme, že si z ní i něco vzaly a zapamatovaly.

 

Klára Homolová a Sára Mrkvicová

Ambasadorky projektu HOBIT


Novoroční ambasadorský workshop

22. 1. 2017

Na začátku nového roku 2017 se konal workshop projektu HOBIT. V prvé řadě jsme se dozvěděli co nás v tento rok čeká, např. velké akce jako je FAST běh, světový den CMP a další... Poté nám byly představeny nové země, které s námi na projektu spolupracují a také jsme si určili cíl, kolik škol bychom chtěli za tento rok o CMP poučit.


Nakonec nás ještě čekalo hvězdné překvapení, a to "přenosná hvězdárna", byl to takový obrovský nafouklý stan, ve kterém jsme si lehli na karimatky a přímo nad naší hlavou nám byly promítány filmy, konkrétně o kometě Rosetta a o Měsíci. Byl to super zážitek a všem se to moc líbilo. Z celého workshopu jsme si odnesli spoustu užitečných a zajímavých informací a cíle, které jsme si stanovili se budeme snažit splnit.

 

Marija Lytvynyšynová

Ambasadorka projektu HOBIT


Juniorský workshop a návštěva letecké záchranky

Věděli jste, že i sanitky a záchranářské helikoptéry mají v povinné výbavě autolékárničku?

6. 9. 2016

Na konci prázdnin se uskutečnil workshop junior ambasadorů programu HOBIT s jedním báječným překvapením – návštěvou letecké záchranné služby! Po pracovní části jsme se vydali na brněnské letiště, kde má základnu společnost Alfa-Helicopter. Zde na nás již čekal pilot se záchranářem. Po prohlídce vrtulníku nás zajímalo, co se skrývá v záchranářském batohu. Každý totiž vážil asi 15 kilogramů, tak se jistě nedivíte, že to v nás probudilo opravdu veliký zájem. Zjistili jsme, že batohy obsahují ambuvaky na pomoc a dýcháním, nejrůznější injekce, „pomocníka“ při provádění masáže srdce, kyslíkovou bombu a tak dále. Celá prezentace této zajímavé práce byla protkána zvídavými dotazy z hlav našich ambasadorů.

I přes obrovskou spoustu informací, které se k nám za jediný den dostaly, jsme si odnesli alespoň základní poznatky. Například, že pokud potřebujeme leteckou záchrannou službu, pomůžeme vrtulníku s nalezením místa, kde je potřeba pomoc tak, že dáme ruce nad hlavu a vytvoří z nich „Y“. Pokud ale vrtulník nepotřebujeme, nikdy na něj nemáváme, ideálně vytvoříme z našich rukou „N“ (levá ruka diagonálně od těla dolů, pravá diagonálně nahoru). Bylo by báječné, kdybyste si z tohoto článku odnesli alespoň toto, milí čtenáři.

Anna Kučerová

Ambasadorka programu HOBIT


 

Jak jsme si užily Den boje proti CMP

5. 6. 2016

Dne 17. 5. 2016 byl v nemocnici u Sv. Anny v Brně Den boje proti cévní mozkové příhodě (CMP). Byly jsme rozděleny do skupinek po dvou a po třech. Skupinky po dvou šly do centra a rozdávaly letáčky a zvaly lidi do nemocnice, kde si mohli změřit tlak nebo se poradit s nutriční sestrou. Ovšem skupinka po třech zůstala u vchodu do nemocnice, kde lidem říkaly, co je to HOBIT, CMP a její příznaky. Poté jsme se vyměnily, ale my po dvou jsme šly na Cestu pacienta. Což znamená, že jsme viděly, co se provádí, když pacient dojede s CMP do nemocnice. Za tento den jsme se naučily oslovovat lidi, také jsme se musely naučit text. Bylo to super, moc jsme si to všichni užily.


Sárka Mrkvicová, VII. třída

Ambasadorka projektu HOBIT

 


 

Report z FAST běhu dvakrát jinak

6. 6. 2016

Ve středu 18. dubna se v brněnském parku Lužánky konal závod FAST běh projektu HOBIT. Jednalo se o závod čtyřčlenných družstev, který měl studenty jak provětrat, tak otestovat jejich znalosti ohledně cévní mozkové příhody a srdečního infarktu. 

41

Na trase závodu byla čtyři stanoviště, jež donutila závodníky zapojit mozkové závity. Před závodem proběhl rozstřel. V první fázi tým dostal papír s abecedou a první dvojice musela vymyslet na každé písmeno jednu nemoc. Ve druhé fázi papír dostala druhá dvojice z týmu a řešili to, co první dvojice nezvládla. Tím bylo určeno, které týmy vyběhnou na trať jako první. Ale i rozstřel byl bodově ohodnocen. Maximální počet bodů za celý závod je 100. 10 bodů za rozstřel, 30 bodů za čas na trati a 60 bodů za vědomostní část. S každou chybou skóre klesá. Po urputném boji jsme znali vítěze. Na třetím místě se umístil tým Drtičky žeber ze ZŠ Mokrá ve složení Marie Bartáková, Veronika Menclerová, Anna Neuerová a Šárka Syrovátková. Druhé místo obsadili, se ztrátou pouhého půl bodu na vítězný tým, Lucie Burešová, Anežka Zichová, Eliška Halouzková a Karolína Blahová z týmu Berušky za Kvartu A Biskupského gymnázia Brno. A konečně vítězové. Celkem z 21 týmů s konečným skóre 83,5 bodu zvítězil tým Fredky z Kvarty B Biskupského gymnázia Brno ve složení Ondřej Šípek, Ondřej Brdečko, Marek Duchaň a Tomáš Sedláček. Ale kdo jiný dokáže nejlépe popsat pocity závodníků, než závodníci samotní. Proto jsme se zeptali členů prvních dvou týmů na několik otázek.

 

Jaké byly vaše pocity před závodem?

Ondra B.: Byl jsem hodně nervózní. Všichni okolo mě očekávali vysoké umístění a já jsem si nebyl jistý, jestli jsme opravdu jedni z těch nejlepších.

Ondra Š.: Byl jsem v pohodě. Věděl jsem, že jsem na tom dobře a tak jsem se soustředil hlavně na rozcvičení.

Lucie: Měla jsem smíšené pocity. Moc jsem si nedokázala představit co čekat, ale chtěla jsem si prostě celý závod užít, protože mě zdravověda baví. Po tom prvním rozřazovacím úkolu těsně před závodem jsem si říkala, že budeme jedny z posledních (smích).

Karolína: Byla jsem hodně nervózní. Bála jsem se, že to našemu týmu pokazím.

A co pocity po závodě? Čekal (a) jsi takové umístění.

Marek: Hned jak jsme doběhli, říkal jsem si, že to bylo nějaké rychlé a úkoly byly jednoduché. Věřil jsem si na vysoké umístění.

Tomáš: Říkal jsem si, že ten závod byl poměrně rychlý a úkoly mi přišly lehčí, než jsem čekal. Hned jsem si uvědomil několik svých chyb, ale stále jsem doufal.

Eliška: Ne. Vůbec jsem to nečekala. Předpokládala jsem, že skončíme někde v půlce.

Anežka: Byla jsem ráda, že už to mám za sebou. Hlavně jsem uvažovala, jestli jsem někde neudělala nějakou chybu.

Který úkol byl podle vás nejtěžší?

Ondra B.: Nejtěžší byl úkol číslo čtyři. Rozřazení na symptomy CMP a příznaky něčeho jiného, na to jsem nebyl připravený.

Ondra Š.: Úkol číslo jedna. Bylo těžké vzpamatovat se z běhu a soustředit se na práci, ale myslím, že člověka s mrtvicí bychom zachránili.

Marek: Asi rozstřel. Byl jsem ve druhé dvojici, takže byla vyřešená už všechna jednoduchá písmena a zkuste si v tom stresu vymyslet nemoc na „G“.

Tomáš: Asi ten první úkol – bylo těžké přepnout z režimu „sport“ na režim „přemýšlej, ty pako“. Ale při resuscitaci jsem se cítil jistý, takže pak už to nebylo tak zlé.

Lucie: Žádný úkol mi nepřišel zas tak těžký. Snad jen čtyřka, ale tu řešila jiná část mého družstva.

Karolína: Úkol číslo dvě, protože to byla praxe a ačkoliv resuscitovala Anežka, byla jsem hodně nervózní a najednou jsem nevěděla co říkat, když volám sanitku.

Eliška: Rozstřel. Jednoznačně rozstřel. Bylo těžké najít nemoci na všechna ta písmena.

Anežka: Číslo čtyři, protože se simulacemi jsem měla hodně zkušeností, ale tady šlo o to, jak dobře jsem to měla nastudované.

Výsledkem byl úžasný závod, který si většina závodníků užila a zároveň si něco i odnesla. Před vyhlášením dostala slovo tvář ambasadorů projektu HOBIT Karolína Vařáková, která sama prodělala mozkovou příhodu. Společně s doprovodným programem FNUSA – ICRC Kardiovize 2030 a ukázkou pracovního prostředí záchranářů a hasičů se jednalo o jedinečný pro všechny účastníky.

Všem děkujeme za účast a organizaci. Těšíme se zase příští rok.

Tomáš Sedláček

ambasador projektu HOBIT a vítěz FAST běhu 2016


Projekt Hobit dne 18. 5. 2016 uskutečnil historicky první ročník FAST běhu, který se konal v Brně, v parku Lužánky. Do tohoto velmi poučného závodu se přihlásilo celkem 11 škol z Jihomoravského kraje.

Nejprve jsme se museli zaregistrovat a následně zhruba v 10:00 byla zahájena první část závodu, která spočívala ve vědomostním rozstřelu. Poté následoval samotný závod, který se skládal ze čtyř stanovišť. Museli jsme využít své běžecké dovednosti, a jelikož součástí závodu bylo i rozpoznat příznaky o cévní mozkové mrtvici a srdečním infarktu, tak jsme se museli o těchto nemocích naučit už něco předem.

Po dokončení závodu jsme měli „volno“, protože jsme museli čekat, až doběhnou všechna soutěžní družstva. Ale tím pro nás program ještě zdaleka nekončil. Součástí programu totiž byly i různé znalostní soutěže projektu mapující zdraví Brňanů FNUSA-ICRC Kardiovize 2030. Dále nechyběla ani ukázka práce hasičů a velmi zajímavá prohlídka sanitního vozu. Dalším velice překvapivým obohacením programu byla diskuze s Karolínou Vařákovou, která jako velmi mladá prodělala mozkovou mrtvici, ale díky skvělé práci lékařů nemá žádné následky.

První tři místa jsme sice neobsadili, ale alespoň jsme odcházeli s dobrým pocitem, že jsme udělali něco pro zdraví.

 

Eliška Dvořáčková, 8. třída, ZŠ Velké Němčice

účastnice FAST běhu 2016

 

HOBIT - vzpomínka na setkání s doktorem Williamsem

19. 5. 2016

V úterý 5. 4. 2016 jsme jako ambasadoři měli možnost se setkat s doktorem Olajidem Williamsem z USA. Program začínal ve tři hodiny ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Po příchodu do nemocnice jsme se usadili na místa a začala přednáška, ve které nás profesor Williams seznámil se svým projektem HIP HOP STROKE, se statistikami, co projekt dělá a jak se projektu vede. Přednáška byla sice na angličtinu náročnější, ale hlavní myšlenku přednášky, si myslíme, že pochopil každý.

Po hodině, kde jsme nasbírali nové informace, jsme se posilnili a nastala další část programu - seznamování. Seznamování spočívalo v tom, že jsme se posadili a profesor Williams se nás začal ptát na otázky typu, proč jsme se stali ambasadory, co děláme jako ambasadoři a co nám ambasadorství do našeho života dalo. Pak jsme se na oplátku ptali my. Závěrem jsme se všichni společně vyfotili a přesunuli do VIDA parku.

 

19

 

 

Ve VIDĚ to bylo pojato jako menší společenský večer. Byla tam hudba, občerstvení a také fotokoutek, kde jsme se mohli vyfotit. Také jsme měli možnost vyzkoušet různé exponáty a atrakce, které byly v parku k dispozici. Takže jsme s holkama zanechaly svůj stín na stěně, vytvořily vodní vír a dokonce i tornádo. Moc jsme si to užili. Celý večer byl zakončen výborným dortem, který měl motiv žlutého smajlíka s pokleslým koutkem.

Lucie Frömmelová a Valerie Vintrlíková ze ZŠ Velké Němčice

Ambasadorky projektu HOBIT


CMP Michael

Při výuce dětí se Michaelovi osvědčilo kreslení a simulace

15. 4. 2016

Hned na dvou akcích se náš Ambasador Michael ujal přednášky o cévní mozkové příhodě a o projektu HOBIT. Začátkem dubna (9. 4.) rozšířil obzory skautům z Břeclavi a 27. 5. v rámci svého programu o První pomoci naučí základy děti v Mateřském centru Sedmikráska v Brně.

Michaelovi se při výuce dětí osvědčily kresby, na kterých jednoduše vysvětluje, co se v lidském těle odehrává. S kolegou také potrénovali svůj herecký talent, když některé z příznaků simulovali, aby dětem zprostředkovali autentický zážitek :)

 

 


 

Světový den diabetu informoval i o CMP

8. 12. 2015

Ku příležitosti Světového dne diabetu (14. 11.) proběhla osvětová akce v brněnské Olympii. Naše ambasadorka Terka Ondráčková ze spolku IFMSA, která celou akci koordinovala, zahrnula i expozici týkající se cévní mozkové příhody. Cukrovka je totiž významným rizikovým faktorem pro vznik CMP.


 

HOBIT otevřel dveře na ZŠ Velké Němčice

24. 10. 2015

Minulý čtvrtek (19. 11.) proběhl na základní škole Velké Němčice den otevřených dveří. Vzheledem k tomu, že náš ambasadorský program je hojně zastoupený žáky a pedagogy této školy, nechyběl info stánek projektu HOBIT.

Ambasadorky informovaly své spolužáky a učitele jak o cévní mozkové příhodě, tak o projektu HOBIT samotném.


 

Já a projekt HOBIT

23. 10. 2015

Ambasadorkou jsem se stala, protože mi před několika lety zemřela babička právě na mozkovou mrtvici. Tak jsem se o této nemoci chtěla dozvědět více a zalíbila se mi myšlenka projektu HOBIT. HOBIT je projekt Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, jehož inspirací byl americký projekt, který šíří informace o mozkové mrtvici prostřednictvím Hip-hopu. Projekt HOBIT se rozhodl zaměřit hlavně na děti, které jsou schopny si toho více zapamatovat, a proto jsme vznikli my ambasadoři, protože jsme jejich věková skupina.

Vše začalo na workshopu, kde jsme měli přednášku o této příhodě přímo od doktorů této nemocnice. Následovala kreativní část, ve které jsme vymýšlely nové způsoby propagace, a také jak zaujmout nejen děti, ale i dospělé.

Naše první akce byla 29. 10. a 30. 10., což byl mezinárodní den mozkové mrtvice, kde jste si mohli nechat změřit tlak a dozvědět se něco málo o mozkové mrtvici. Naše skupina se schází minimálně jednou za měsíc, kde si chystáme pomůcky a různé plakáty pro výuku dětí. Jsme sice ještě na začátku, ale postupně se zlepšujeme a přibývá nám více akcí, stejně jako přibývá lidí poučených o mozkové mrtvici.

Marie Fialová, IX. A, ZŠ Velké Němčice

Ambasadorka projektu HOBIT


 

Ambasadorský workshop

16. 10. 2015
 

V pátek 16. října proběhl v Brně úvodní workshop Ambasadorů. V rámci odpoledního setkání se Ambasadoři dozvěděli spoustu zajímavých informací z oblasti cévní mozkové příhody (přednášel MUDr. Ondřej Volný), PR a komunikace (prezentovala Ing. Lucie Jungwirthová) a především aktuální stav projektu HOBIT (uvedla Ing. MgA. Veronika Svobodová) a informace k ambasadorství a zahraničním projektům (přednesla Bc. Hana Pokorná). Druhou část setkání tvořil diskusní workshop.

 POZVÁNKA A PROGRAM WORKSHOPU

pdfPozvánka.pdf92.98 KB

pdfProgram.pdf332.59 KB