Rizikové faktory a prevence
Cévní mozková příhoda a srdeční infarkt vznikají z mnoha příčin, které označujeme jako rizikové faktory. Některé z nich, tzv. ovlivnitelné rizikové faktory, lze výrazně snížit naší vlastní snahou. Stačí pravidelná fyzická aktivita (alespoň 10 000 kroků denně), zdravý jídelníček (s omezením živočišných tuků), střídmá konzumace alkoholu, správná tělesná hmotnost a žádné kouření (např. u kuřáků se riziko postižení CMP zvyšuje až šestkrát.).
Na náš organismus působí i tzv. neovlivnitelné rizikové faktory, jako jsou vyšší věk a některá dědičná onemocnění, které vyžadují pravidelné lékařské kontroly a správně nastavenou léčbu. Proto je důležité pravidelně navštěvovat praktického lékaře a další specialisty (internista, kardiolog, diabetolog, neurolog, obezitolog atd.). Jedná se o tzv. primární prevenci, díky které se vzniku cévních onemocnění můžeme zcela vyhnout nebo riziko významně snížit.
Ovlivnitelné faktory (onemocnění, která lze korigovat léky):
- vysoký krevní tlak (hypertenze),
- nejrůznější onemocnění srdce, chlopní anebo nepravidelný srdeční rytmus (arytmie),
- zvýšená hladina cholesterolu v krvi (hyperlipidemie),
- cukrovka (diabetes mellitus),
- životní styl (kouření, alkohol a jiné návykové látky, obezita, hormonální antikoncepce).
Neovlivnitelné faktory:
- vysoký věk,
- dědičnost a jiné.
Účinnou prevencí je dodržování zdravého životního stylu – především nekouřit, hlídat si svou tělesnou váhu, mít přiměřenou tělesnou aktivitu (dostačuje rychlá chůze denně 30 - 40 minut), vyvarovat se nadměrnému užívání alkoholu a vyhýbat se stresovým situacím. Také je dobré využít možnosti pravidelných lékařských kontrol a předepsanými léky korigovat onemocnění, která zvyšují riziko vzniku infarktu.