Program HOBIT+

HOdina BIologie pro živoT

HOBIT+ je vzdělávací program určený především pro studenty univerzit 3. věku a členy seniorských spolků. Smyslem programu HOBIT+ je předat seniorům – skupině vysoce ohrožené cévními onemocněními – zcela jednoduché informace, které vedou k záchraně života při vzniku srdečního a mozkového infarktu. Účastníci programu se učí reagovat pomocí multimediálního a simulačního vzdělávání na příznaky těchto onemocnění tak, aby byli schopni postiženému nebo sami sobě zachránit život. Od roku 2017 bylo proškoleno již 420 zájemců z řad studentů brněnských univerzit 3. věku, seniorských klubů a veřejnosti.


Koncept a cíle

happy seniors

Náš vzdělávací program staví na myšlence, že pro záchranu života si stačí zapamatovat pouze minimum informací. Účastníci jsou během vzdělávací hodiny seznámeni s příznaky onemocnění a správnými reakcemi na ně, s léčbou i rizikovými faktory. Lekce je přitom pojatá zábavnou a inovativní formou.
Naším cílem je naučit každého zájemce zachránit život při mozkovém nebo srdečním infarktu, a tím zvýšit povědomí o těchto onemocněních u široké veřejnosti.

 

Jak HOBIT+ probíhá?

Během 90 minutové přednášky se účastníci učí reagovat na kritické situace pomocí krátkých hraných videí (tzn. simulačního testu). Mezi jednotlivými simulačními testy zhlédnou vzdělávací film, který vysvětluje podstatu cerebro- a kardiovaskulárních onemocnění. Celý program klade důraz na rychlost jednání a správné rozpoznání příznaků. Po interaktivní části programu lektor znovu projde všechny otázky a poskytne zpětnou vazbu a výklad ke správným odpovědím. Na závěr celé přednášky probíhá diskuse s lékařem, kterého se účastníci mohou zeptat na cokoliv, co se ještě nedozvěděli.

Každý účastník navíc obdrží brožurku se všemi důležitými informacemi. Po absolvování přednášky je možné si veškeré informace o onemocněních kdykoliv zopakovat a ověřit si své znalosti ve volně dostupném e-learningu.

HOBIT schemaSchéma výukového programu HOBIT+

 

Ohlasy účastníků

„Přednáška se mi velice líbila a dala opravdu moc. Bylo to příjemné vidět, s jakou láskou děláte užitečné věci pro staré lidi. Je to v dnešní době velmi vzácné. Děkuji ještě jednou.„

„S tímto programem by měla být seznámena široká veřejnost, je výborný. Přednáška byla úžasně zpracovaná.“

„Pracovala jsem 25 let na neurologii, takže mohu srovnávat s jinými přednáškami v oboru. Byla jsem velmi nadšená a chtěla bych poděkovat za nevšední zážitek. Dana Novotná“

„Přednáška se mi velice líbila! Věřím, že až se něco podobného stane v mém reálném životě, budu připravena a budu umět poskytnout rychlou pomoc i zavolat 155.“

 

Plán 2018

Jelikož byl náš projekt opět podpořen městem Brnem, bude v letošním roce realizováno 8 přednášek pro studenty U3V, členy senior klubů a další zájemce. Máte-li chuť se naší lekce zúčastnit, kontaktujte nás přes e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo odebírejte naše novinky, díky kterým se včas dozvíte o možnosti zaregistrovat se na lekci. Účast studentů U3V zajišťuje hromadně příslušná univerzita.

Atuální termíny najdete zde: PŘEDNÁŠKY. Pro všechny je také zdarma dostupný veřejný e-learning, který po registraci můžete vyzkoušet přes tento odkaz: E-LEARNING.

 

logo Brno

Projekt HOBIT+ je finančně podpořen grantovým programem města Brna.