Mozkové mrtvice a srdeční infarkty jsou nejčastější příčiny úmrtí ve vyspělých zemích...

...pojďme to společně změnit!


Mozková mrtvice nebo srdeční infarkt během života postihne každého druhého z nás a ročně těmto onemocněním podlehne 15 milionů lidí1. Moderní medicína dokáže mnoho úmrtí a následků odvrátit - léčba je ale závislá na včasné pomoci okolí a příjezdu pacienta do nemocnice. Většina lidí však neví, jaké jsou příznaky onemocnění, jak na ně správně reagovat, případně, jak se proti nim preventivně chránit.

Proto jsme se, v čele s předními odborníky na cerebro a kardiovaskulární onemocnění a s podporou pedagogických specialistů, rozhodli vybudovat program HOBIT, který pomocí inovativní metody tzv. simulačních scének učí, jak se v reálných situacích zachovat.

Program HOBIT realizuje Cerebrovaskulární tým Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC).

 

13 000 proškolených dětí

Více než 30 uspořádaných akcí a osvětových aktivit

145 zapojených škol z celé České republiky

17 partnerů a spolupracujících institucí nejrůznějšího zaměření z celého světa

25 Ambasadorů programu HOBIT

  550 seniorů proškolených v rámci HOBIT+

 

Tak jde čas s programem HOdina BIologie pro živoT


 1. KAMPANĚ NA DOSPĚLOU POPULACI
  Bylo provedeno mnoho vzdělávacích kampaní1 zaměřených na dospělé, které se ale ukázaly jako téměř neúčinné. Proto řada odborníků ve světě i u nás prosazuje vzdělávání populace o těchto nemocech na školách. Jedná se o jediný systematický způsob předání „životně důležitých“ informací. To byl pro nás impuls, proč se zaměřit na vzdělávání dětí. Nejdřív jsme ale museli zjistit, jak na to jsou.

 2. PRŮZKUM ZNALOSTÍ U ŠKOLÁKŮ (2009)
  Provedli jsme průzkum2 zaměřený na povědomí o mozkovém a srdečním infarktu, který ukázal, že školáci nemají téměř žádné znalosti o těchto závažných onemocněních. Rozhodli jsme se vytvořit program, který bude možné plošně šířit (proto e-learning) a naučit tak co nejvíce dětí, jak zachránit třeba své prarodiče.

 3. PROJEKT HOBIT STARTUJE (2013 - 2015)
  Získali jsme grant na pilotní fázi projektu HOBIT. Pilotního projektu se zúčastnilo 47 škol z Jihomoravského a Ústeckého kraje a proškolili jsme na 3500 dětí. Na vybudování projektu se podílelo mnoho odborníků, mezi nimi i uznávaný kardiolog prof. MUDr. Jiří Vítovec, CSc. (garant za kardiologickou část), MUDr. Barbora Zuchová ze Zdravotnické záchranné služby JmK a samozřejmě garant celého programu, špičkový neurolog doc. MUDr. Robert Mikulík, Ph.D.

 4. PROGRAM HOBIT 2.0 (2017)
  Na základě dat získaných z pilotní fáze jsme program inovovali a rozšířili o další komponenty. Program je od února 2017 volně dostupný všem školám v České republice.

 5. HOBIT+ PRO STUDENTY U3V I VEŘEJNOST (2017)
  Od října 2017 se do upravené verze programu mohou zapojit i studenti univerzit 3. věku a široká veřejnost. Pilotní projekt HOBIT+ zaměřený na seniory byl podpořen grantem města Brna.