HOBITí tým se rozrostl o 10 regionálních koordinátorů

Do nového školního roku jsme vykročili posíleni o deset regionálních koordinátorů! Učiteléodborníci z krajských hygienických stanic a další zájemci se spojili, aby se co nejvíc dětí na základních školách a víceletých gymnáziích naučilo, jak zachránit lidský život.

Každý z koordinátorů komunikuje se školami ve svém kraji a zabývá se také propagací programu HOBIT a zvyšováním povědomí o cévní mozkové příhodě.

 

SEZNAM REGIONÁLNÍCH KOORDINÁTORŮ:

 • Ing. Jana Bělohlávková, KHS Plzeň, Plzeňský kraj

 • PhDr. Bc. Gabriela Hrušková, ZŠ T.G. Masaryka Štětí, Ústecký kraj

 • Štěpán Mikula, Pražské humanitní gymnázium, Praha

 • Mgr. Gabriela Milsimerová, ZŠ Komenského 17 Domažlice, Plzeňský kraj

 • Ing. Marcela Pohanková, SŠ automobilní Ústí nad Orlicí, Ústecký kraj

 • PhDr. Mgr., Jitka Slaná Reissmannová  Ph.D., PedF MU, Jihomoravský kraj

 • Mgr. Dana Strnisková, Ph.D., KHS Olomouc, Olomoucký kraj

 • Mgr. Kristýna Šebková, Gymnázium PRIGO, Moravskoslezský kraj

 • Mgr. Jana Škrabalová, ZŠ Hutisko-Solanec, Zlínský kraj

 • Mgr. Ivana Tylčerová, KHS Brno, Jihomoravský kraj

 

Děkujeme všem, kteří se zapojili a rozhodli se přispět k výchově generace, která bude vědět, jak zachránit život!

 

 

Přidejte se do našeho týmu!

 • Jste spolehliví, motivovaní a chtěli byste si trochu přivydělat?
 • Baví Vás jednat s lidmi?
 • Chcete se zapojit do boje proti nejzávažnějším onemocněním současnosti?

V tom případě jste na správném místě, protože tohle je příležitost právě pro Vás!


O co půjde?koordintor

Tým HOBIT hledá krajské koordinátory, kteří se postarají o zapojení a organizaci našeho programu na školách ve svém kraji.

Hledáme spolehlivého člověka pro každý z našich 14 krajů. Vaším posláním bude komunikovat se školami a zajistit jejich aktivní zapojení do programu HOBIT. Vaše práce bude součástí projektu, který právě vstupuje do 7. roku úspěšného fungování a právě vy, krajští koordinátoři, jej v následujících letech můžete posunout ještě dál.

Kdy začneme?

Naši spolupráci odstartujeme na začátku školního roku 2020/2021.

Na přelomu srpna a září pro Vás chystáme zaškolení, na kterém zjistíte všechny podrobnosti o tom, jak bude koordinace i hodnocení probíhat. Předáme Vám spoustu užitečných rad a tipů z naší praxe a následně budeme moci začít s náborem nových škol.

A co za to?

Budete spravedlivě odměněni za Vaši aktivitu.

Podle Vaší míry zapojení se bude odvíjet i výše Vaší odměny.


Zaujala Vás nabídka?

V tom případě se nám ozvěte na email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Napište nám, proč byste se rádi zapojili a kolik hodin týdně byste koordinaci mohli věnovat. Přiložte prosím i Váš stručný životopis. Samozřejmě se nás můžete zeptat na cokoli, co Vás zajímá.

Vaše žádosti budeme sbírat do pondělí 17. srpna 2020 včetně.

Těšíme se na Vás!

 

Přečtěte si také:

Zúčastněte se specializovaného kurzu programu HOBIT přímo ve Vašem pokoji!

 • Chcete prohloubit své znalosti o srdečním infarktu a cévní mozkové příhodě?
 • Zajímá vás, jak onemocnění rozpoznat a správně na ně zareagovat?
 • Máte zájem, aby tyto životně důležité informace věděli i vaši žáci?
 • Rádi byste pro výuku využili ověřenou efektivní metodu?

e course

Srdečně vás zveme na akreditovaný kurz programu HOBIT, který vám předá praktické znalosti, které využijete nejen ve výuce. Kurz zodpoví, proč je důležité o těchto tématech vzdělávat děti, srozumitelnou formou nabídne informace o mozkové mrtvici a srdečním infarktu a připraví vás na používání e-learningového vzdělávacího programu i doplňkových edukačních materiálů. Celý kurz vznikl díky intenzivní spolupráci odborníků z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity.

Kromě přednášek a cvičné výuky na Vás čekají i rozhovory s odborníky, prohlídka nemocnice a další benefity. Vše bezpečně, z Vašeho domova či pracoviště, přes online platformu typu Skype (bude upřesněno). Veškeré podpůrné materiály a osvědčení Vám zašleme poštou.


Moc se těšíme, až se s Vámi v úterý 26. 5. uvidíme. Využijte této příležitosti a pomozte nám zachraňovat lidské životy.

Nezapomeňte se ale včas přihlásit, protože i online spojení má své limity a počet účastníků je omezený. Účastníci akreditovaného i neakreditovaného kurzu budou oceněni osvědčením. Přihlásit se můžete do 12. 5. přímo přes web Pedagogické fakulty MU, pod jejíž hlavičkou je akreditace udělena:

Akreditovan kurz

Neakreditovan kurz

Harmonogram kurzu:

  1. Workshop (teoretická část): o délce 6 hodin
   • Proč je důležité vzdělávat o srdečním infarktu a cévní mozkové příhodě právě děti?
   • Cévní mozková příhoda - teorie a zajímavosti z praxe
   • Infarkt myokardu - teorie a zajímavosti z praxe
   • Program HOBIT - jak vést hodinu ve škole nebo v online prostoru? Jak z našich materiálů získat maximum?
   • Diskuze a zhodnocení

  2. Praktická část: v rámci vlastní výuky - časový rámec dle domluvy
   • Realizace výukového programu HOBIT (k dispozici je i veze e-learningového programu pro domácí výuku žáků)

Shrnutí informací:

 • Název kurzu: HOBIT – Hodina biologie pro život
 • Datum: úterý 26. května
 • Místo konání: online (na webu PedF zatím stále uvedena FN, bude upraveno), konkrétní platformu účastníkům včas upřesníme
 • Cílová skupina: zejména pedagogičtí pracovníci a studenti učitelství s aktivním zájmem o problematiku
 • Přihlášení: do 12. května přes web PedF MU

 

Kurz je akreditován v rámci programu Dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků (DVPP) Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Program HOBIT je také zaštítěn MŠMT.

 

 

O mrtvici s úsměvem na tváři

"Velmi mě překvapilo, že na akci s takovým neveselým tématem nastalo tolik úsměvných momentů, všechno je zkrátka o lidech."

hanka 1Na začátku nás přivítaly s úsměvem na tváři paní Mgr. Pavlů a paní Ing. Maršálková. Po prezenci nás seznámily s plánem celého půldne. A už jsme odstartovali první testík, kde jsme na základě teoretických otázek a krátkých nasimulovaných videoukázkách zjistili, kolik toho (ne)víme o CMP a podobných „záchvatech“ nejen my, ale s největší pravděpodobností i naše okolí. Následovalo zhlédnutí poučného videa a opět krátký, avšak obměněný test, po němž se alespoň u mě ukázala značná změna výsledků. Kdo by byl řekl, že když se člověk podívá na 10 minutové video, může následně u někoho rozpoznat závažný zdravotní problém, provést prvotní mini vyšetření FAST a poskytnout mu první pomoc.

Nyní jsme již byli o něco moudřejší, a tak nám nečinilo problém ve skupinkách sepsat dle zadání např. příčiny a projevy CMP a zopakovat si i všem ostatním základní fakta.

Další fáze zabrala nejvíce času a zároveň se mi jevila jako nezajímavější. Ujal se nás mladičký doktor z neurologie z FNUSA a provedl nás po trase, kterou si musí projít každý pacient postižený mrtvicí. S bezednou trpělivostí nám vysvětloval rozdíly mezi vyšetřením CT a magnetickou rezonancí, odpovídal na všechny dotazy od funkčnosti přístrojů až po kuriózní případy. Největším lákadlem se bezesporu stala možnost zkusit si „vyšetřit“ a „nechat se vyšetřit“ sonem. To se opravdu jen tak někomu nepoštěstí.

Celou akci zakončil telefonát s bývalou pacientkou centra ICRC, který nám nabídla pohled do světa lidí po CMP z jiného úhlu, a krátké povídání o organizaci HOBIT, díky níž se celá tato akce odehrála.

Velmi mě překvapilo, že na akci s takovým neveselým tématem nastalo tolik úsměvných momentů, všechno je zkrátka o lidech. Oceňuji také chutné a osvěžující občerstvení.

Petra Pauločáková

účastnice T-exkurze červen 2020


 

 Skvělé odpoledne s HOBITem

"Tímto bych chtěla poděkovat celému týmu, který za T-exkurzemi stojí, panu doktorovi, slečnám dobrovolnicím a hlavně tedy Hance Maršálkové, která nejenom, že nám předala spoustu znalostí a neustále zářila pozitivní energií, ale hlavně nám zajistila tak skvělé odpoledne."

vysetreni 1Dne 16. 6. 2020 jsem plná očekávání, radosti, ale i strachu absolvovala svoji první T-exkurzi ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně – Příběh mrtvice aneb staň se na den lékařem. Bála jsem se, jak vše bude probíhat, že nebudu vědět důležité informace k tématu – paní lektorka se na mě bude zlobit, všichni se budou kamarádit a já budu jen potichu sedět v rohu.

Na místě jsem však zjistila, že moje obavy byly úplně zbytečné.

Tuto T-exkurzi zastřešoval projekt HOBIT (Hodina biologie pro život) v čele s paní Hankou Maršálkovou, která byla moc milá, měla nachystaný úžasný program a díky jejíž SOČ právě projekt HOBIT vznikl, a třemi skvělými dobrovolnicemi.

HOBIT má za cíl co nejvíce rozšířit povědomí o cévní mozkové příhodě i mezi laickou veřejnost, protože je to bohužel velmi častý důvod úmrtí či příčina celoživotních následků. Přesto, že je moderní medicína schopna mnoho pacientů zcela zachránit, nejdůležitější je včasná reakce a pomoc okolí. I kvůli tomuto jsem si T-exkurzi „Příběh mrtvice“ vybrala. Abych zjistila ještě více informací souvisejících s první pomocí, příznaky onemocnění a také příčinami onemocnění.

Když jsem přišla na místo, byla jsem nadšená. Vypadalo to tam stejně skvěle, jako zněl název – Mezinárodní centrum klinického výzkumu. Na místě už na nás čekala velmi milá, kamarádská Adriana Pavlů, která zajišťuje organizaci T-exkurzí. Poté jsme vešli do moderní přednáškové místnosti, každý jsme dostali cedulky se jménem a nápisem Fakultní nemocnice u sv. Anny (už jen díky tomuto jsem se cítila skvěle), složku s programem a dárky a mohli jsme si vzít nějaké občerstvení. Všichni navíc byli hrozně milí a přátelští!

Na začátku exkurze jsme se navzájem představili a poté už začali krátkým testem. Test byl složený z otázek nebo krátkých videí a my se rozhodovali, zda jde o mozkový/srdeční infarkt nebo něco jiného a určili, jak bychom postupovali. Poté jsme se podívali na video, které nám CMP trochu objasnilo a vyplnili test znovu pro zlepšení (úspěšnost jsme si naštěstí mohli každý nechat pro sebe).

Až jsme test všichni vyplnili, začali jsme už teoretickou částí, na konci které jsme místo paní lektorky prezentovali ve skupinkách také my.

Následně začala část praktičtější. Přemístili jsme se na urgentní příjem nemocnice, který tyto pacienty řeší už v první fázi, té nejakutnější, kdy jde opravdu o minuty, a s panem neurologem si prošli zobrazovací metody, zkusili si vyšetření ultrazvukem a podívali se na neurologické lůžkové oddělení.

Mohli jsme se zeptat na všechny otázky, které nás zajímaly, dozvěděli se spoustu věcí a viděli, jak takové oddělení funguje i z jiného pohledu, než z pohledu pacienta.

Poté jsme se vrátili zpět do přednáškové místnosti, znovu si dali občerstvení a zavolali neurologické pacientce, která si ve velmi mladém věku mozkovou mrtvicí prošla a byla tak hodná, že nám svůj příběh povyprávěla, popsala a odpověděla na všechny naše dotazy.

Tímto bych chtěla poděkovat celému týmu, který za T-exkurzemi stojí, panu doktorovi, slečnám dobrovolnicím a hlavně tedy Hance Maršálkové, která nejenom, že nám předala spoustu znalostí a neustále zářila pozitivní energií, ale hlavně nám zajistila tak skvělé odpoledne.

Lenka Kovářová

účastnice T-exkurze červen 2020

Staňte se odborníkem na výuku o mozkové mrtvici a srdečním infarktu!

 • Chcete prohloubit své znalosti o srdečním infarktu a cévní mozkové příhodě?
 • Zajímá vás, jak onemocnění rozpoznat a správně na ně zareagovat?
 • Máte zájem, aby tyto životně důležité informace věděli i vaši žáci?
 • Rádi byste pro výuku využili ověřenou efektivní metodu?

e course

Srdečně vás zveme na akreditovaný kurz programu HOBIT, který vám předá praktické znalosti, které využijete nejen ve výuce. Kurz zodpoví, proč je důležité o těchto tématech vzdělávat děti, srozumitelnou formou nabídne informace o mozkové mrtvici a srdečním infarktu a připraví vás na používání e-learningového vzdělávacího programu i doplňkových edukačních materiálů. Celý kurz vznikl díky intenzivní spolupráci odborníků z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity.

Podzimní termíny:

 • čtvrtek 15. 10. 2020 (registrace od 1. 8. do 1. 10.) od 10 do 16 hodin
 • úterý 24. 11. 2020 (registrace od 2. 10. do  10. 11.) od 10 do 16 hodin

Moc se těšíme, až se s Vámi na online kurzu setkáme. Využijte této příležitosti a pomozte nám zachraňovat lidské životy.

 

Přihlášení:

Přihlásit se můžete přímo přes web Pedagogické fakulty MU, pod jejíž hlavičkou je akreditace udělena. Účastníci akreditovaného i neakreditovaného kurzu budou oceněni osvědčením.

Akreditovan kurz

Neakreditovan kurz

Harmonogram kurzu:

  1. Workshop (teoretická část): o délce 6 hodin
   • Proč je důležité vzdělávat o srdečním infarktu a cévní mozkové příhodě právě děti?
   • Cévní mozková příhoda - teorie a zajímavosti z praxe
   • Infarkt myokardu - teorie a zajímavosti z praxe
   • Program HOBIT - jak vést hodinu ve škole nebo v online prostoru? Jak z našich materiálů získat maximum?
   • Diskuze a zhodnocení

  2. Praktická část: v rámci vlastní výuky - časový rámec dle domluvy
   • Realizace výukového programu HOBIT (k dispozici je i veze e-learningového programu pro domácí výuku žáků)

Shrnutí informací:

 • Název kurzu: HOBIT – Hodina biologie pro život
 • Nejbližší termín: 24. 11.
 • Místo konání: online přes platformu Jitsi Meet (bez nutnosti registraci či instalace programu, stačí kliknout na zaslaný odkaz)
 • Cílová skupina: zejména pedagogičtí pracovníci a studenti učitelství s aktivním zájmem o problematiku
 • Přihlášení: od 2. 10. do 10. 11. přes web PedF MU

 

Kurz je akreditován v rámci programu Dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků (DVPP) Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Program HOBIT je také zaštítěn MŠMT.

 

 

Strana 1 z 30