HOBIT získává nové školy, partnery i obsah!

HOBIT letos oslavil 6. rok svého života a doslova roste jako z vody. Jen za podzim se do našeho programu zapojilo 16 nových škol a podpisem memorand jsme uzavřeli úzkou spolupráci se 6 vzdělávacími institucemi.

Velkou zásluhu na tom mají noví členové našeho týmu - krajští koordinátoři, kteří náš e-learning a další vzdělávací materiály představují na školách ve svých regionech. Rádi bychom jim proto poděkovali za jejich nadšení a aktivitu, kterou přispívají do boje proti mozkové mrtvici a srdečnímu infarktu!

Tyto dvě nemoci však nejsou jediným nebezpečním dnešní doby a proto jsme se rozhodli rozšířit program HOBIT o další modul. V něm Vaše děti a žáky naučíme, jak se s infekčními onemocněními a s Covid-19. Modul bychom rádi spustili hned na záčátku příštího roku.

Dalším rozšířením, které se chystáme v příštím roce spustit, je HOBITí hra. V té si budete moci Vy i Vaše děti vyzkoušet, jaké to je potkat člověka s mrtvicí či infarktem. Pomocí pozorování a rozhovoru budete moci zjistit, co nemocnému je a jestli potřebuje Vaši pomoc. A bude záležet právě na vašem rozhodnutí, jak to s nemocným dopadne. Můžete se těšit na krásné grafické zpracování, propracovaný obsah a mnoho rozšíření, které ze hry vytvoří zábavný trenažér pro vážné životní situace. O dalším vývoji Vás budeme informovat a už se těšíme, až Vám budeme moci předvést první ukázky.


 

Noví partneři programu HOBIT:

 

SŠ ústí na orlicí

  Střední škola automobilní Ústí nad Orlicí

 Štětí

ZŠ T. G. Masaryka Štětí

 

Cévní mozková příhoda (CMP) postihne každého čtvrtého člověka, návštěvníci virtuální akce Zatočíme s mrtvicí teď už vědí, jak jí předejít. Do boje proti mrtvici se skrz mobilní zařízení a počítače ze svých domovů zapojilo na tři tisíce diváků. Osvětová akce, kterou ke Světovému dni cévní mozkové příhody každoročně pořádá Cerebrovaskulární výzkumný program FNUSA-ICRC, tak dostala nový rozměr.

Ve dvanácti videích rozdělených do 3 panelů se diváci například dozvěděli, jak mrtvici poznat a jak na ni správně reagovat. Naučili se magickou formuli doktora Volného ke snížení rizika mrtvice sestávající ze zdravé stravy, pohybu, omezení kouření a důsledného braní léků. Zažili průběh mrtvice z pohledu zasahujícího lékaře a nahlédli pacientovi až do mozku. Výzkumná sestra Alexandra Brabcová prozradila, jak si ověřit kondici mozku a jak si správně změřit tlak. Zájemci soutěžili o originální ceny a zjistili, jak se zapojit do šíření osvěty prostřednictvím zábavné výzvy Act FAST. V online chatu vyzpovídali neurologa Jana Vinklárka i bývalou pacientku a na závěr se pobavili scénkou ze Science Slamu v podání Honzy Bobka alias mafiána smrťáka.


NÁŠ TIP: Klikněte na odkaz a koukněte na akci Zatočíme s mrtvicí ze záznamu na Facebooku nebo na Youtube


K ohlasu sedmého ročníku osvětové akce se vyjádřila hlavní organizátorka Hana Maršálková „Vypořádat se s osvětou v přehlceném online prostoru byla pro náš Cerebrovaskulární tým výzva. Nicméně právě nyní je důležité jít svému zdraví naproti a rady, které odborníci divákům poskytli slouží zároveň jako prevence desítek dalších onemocnění. Opravdu nás potěšil velký zájem veřejnosti - diváci zhlédli neuvěřitelných 9 tisíc minut našeho obsahu, což nás motivuje dál.“
Program odvysílaný na facebookových stránkách Projektu HOBIT, který Cerebrovaskulární výzkumný tým realizuje, si pochvaluje také Martin Kaleta, vítěz vědomostní soutěže: „Líbilo se mi, že to bylo řečeno srozumitelně, a že to bylo akční, protože se do vysílání zapojilo spoustu doktorů, sester a pacientů. Líbilo se mi nahlédnout do problému z první ruky a vidět to jejich perspektivou. Každé ráno si teď protáhnu před online školou tělo a zkusím více myslet na omezení cukrů a tučných jídel. Chci tady být totiž až do sta let!“

Facebook vystupyDle dostupných statistik se akcí podařilo oslovit diváky nejen v Jihomoravském kraji, ale také v Praze, Jižních Čechách nebo nečekaně v dalekém Maroku. Největší úspěch celého programu s téměř čtyřmi tisíci zhlédnutími zaznamenal první panel, ve kterém diváky provedl profesor Robert Mikulík cestou pacienta s CMP a nastínil vyšetření z pohledu lékaře. Při příležitosti Světového dne cévní mozkové příhody byl pak 29. října profesor Mikulík, vedoucí iktového centra a Výzkumného programu Stroke, hostem Dobrého rána na České televizi. Ve svém vstupu diváky upozornil na úskalí současného životního stylu vedoucího k celosvětovému nárůstu mrtvice v populaci pod 20 let. Jen v ČR je v současnosti takových pacientů na celý jeden tisíc.


Nestihli jste vysílání? Nezoufejte, přístup k videím je stále možný na stránce FB/Projekt HOBIT a vybraná videa najdete také na YouTube pod heslem Zatočíme s mrtvicí.

 

Přidejte se do našeho týmu!

 • Jste spolehliví, motivovaní a chtěli byste si trochu přivydělat?
 • Baví Vás jednat s lidmi?
 • Chcete se zapojit do boje proti nejzávažnějším onemocněním současnosti?

V tom případě jste na správném místě, protože tohle je příležitost právě pro Vás!


O co půjde?koordintor

Tým HOBIT hledá krajské koordinátory, kteří se postarají o zapojení a organizaci našeho programu na školách ve svém kraji.

Hledáme spolehlivého člověka pro každý z našich 14 krajů. Vaším posláním bude komunikovat se školami a zajistit jejich aktivní zapojení do programu HOBIT. Vaše práce bude součástí projektu, který právě vstupuje do 7. roku úspěšného fungování a právě vy, krajští koordinátoři, jej v následujících letech můžete posunout ještě dál.

Kdy začneme?

Naši spolupráci odstartujeme na začátku školního roku 2020/2021.

Na přelomu srpna a září pro Vás chystáme zaškolení, na kterém zjistíte všechny podrobnosti o tom, jak bude koordinace i hodnocení probíhat. Předáme Vám spoustu užitečných rad a tipů z naší praxe a následně budeme moci začít s náborem nových škol.

A co za to?

Budete spravedlivě odměněni za Vaši aktivitu.

Podle Vaší míry zapojení se bude odvíjet i výše Vaší odměny.


Zaujala Vás nabídka?

V tom případě se nám ozvěte na email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Napište nám, proč byste se rádi zapojili a kolik hodin týdně byste koordinaci mohli věnovat. Přiložte prosím i Váš stručný životopis. Samozřejmě se nás můžete zeptat na cokoli, co Vás zajímá.

Vaše žádosti budeme sbírat do pondělí 17. srpna 2020 včetně.

Těšíme se na Vás!

 

Přečtěte si také:

HOBITí tým se rozrostl o 10 regionálních koordinátorů

Do nového školního roku jsme vykročili posíleni o deset regionálních koordinátorů! Učiteléodborníci z krajských hygienických stanic a další zájemci se spojili, aby se co nejvíc dětí na základních školách a víceletých gymnáziích naučilo, jak zachránit lidský život.

Každý z koordinátorů komunikuje se školami ve svém kraji a zabývá se také propagací programu HOBIT a zvyšováním povědomí o cévní mozkové příhodě.

 

SEZNAM REGIONÁLNÍCH KOORDINÁTORŮ:

 • Ing. Jana Bělohlávková, KHS Plzeň, Plzeňský kraj

 • PhDr. Bc. Gabriela Hrušková, ZŠ T.G. Masaryka Štětí, Ústecký kraj

 • Štěpán Mikula, Pražské humanitní gymnázium, Praha

 • Mgr. Gabriela Milsimerová, ZŠ Komenského 17 Domažlice, Plzeňský kraj

 • Ing. Marcela Pohanková, SŠ automobilní Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj

 • PhDr. Mgr., Jitka Slaná Reissmannová  Ph.D., PedF MU, Jihomoravský kraj

 • Mgr. Dana Strnisková, Ph.D., KHS Olomouc, Olomoucký kraj

 • Mgr. Kristýna Šebková, Gymnázium PRIGO, Moravskoslezský kraj

 • Mgr. Jana Škrabalová, ZŠ Hutisko-Solanec, Zlínský kraj

 • Mgr. Ivana Tylčerová, KHS Brno, Jihomoravský kraj

 

Děkujeme všem, kteří se zapojili a rozhodli se přispět k výchově generace, která bude vědět, jak zachránit život!

 

 

O mrtvici s úsměvem na tváři

"Velmi mě překvapilo, že na akci s takovým neveselým tématem nastalo tolik úsměvných momentů, všechno je zkrátka o lidech."

hanka 1Na začátku nás přivítaly s úsměvem na tváři paní Mgr. Pavlů a paní Ing. Maršálková. Po prezenci nás seznámily s plánem celého půldne. A už jsme odstartovali první testík, kde jsme na základě teoretických otázek a krátkých nasimulovaných videoukázkách zjistili, kolik toho (ne)víme o CMP a podobných „záchvatech“ nejen my, ale s největší pravděpodobností i naše okolí. Následovalo zhlédnutí poučného videa a opět krátký, avšak obměněný test, po němž se alespoň u mě ukázala značná změna výsledků. Kdo by byl řekl, že když se člověk podívá na 10 minutové video, může následně u někoho rozpoznat závažný zdravotní problém, provést prvotní mini vyšetření FAST a poskytnout mu první pomoc.

Nyní jsme již byli o něco moudřejší, a tak nám nečinilo problém ve skupinkách sepsat dle zadání např. příčiny a projevy CMP a zopakovat si i všem ostatním základní fakta.

Další fáze zabrala nejvíce času a zároveň se mi jevila jako nezajímavější. Ujal se nás mladičký doktor z neurologie z FNUSA a provedl nás po trase, kterou si musí projít každý pacient postižený mrtvicí. S bezednou trpělivostí nám vysvětloval rozdíly mezi vyšetřením CT a magnetickou rezonancí, odpovídal na všechny dotazy od funkčnosti přístrojů až po kuriózní případy. Největším lákadlem se bezesporu stala možnost zkusit si „vyšetřit“ a „nechat se vyšetřit“ sonem. To se opravdu jen tak někomu nepoštěstí.

Celou akci zakončil telefonát s bývalou pacientkou centra ICRC, který nám nabídla pohled do světa lidí po CMP z jiného úhlu, a krátké povídání o organizaci HOBIT, díky níž se celá tato akce odehrála.

Velmi mě překvapilo, že na akci s takovým neveselým tématem nastalo tolik úsměvných momentů, všechno je zkrátka o lidech. Oceňuji také chutné a osvěžující občerstvení.

Petra Pauločáková

účastnice T-exkurze červen 2020


 

 Skvělé odpoledne s HOBITem

"Tímto bych chtěla poděkovat celému týmu, který za T-exkurzemi stojí, panu doktorovi, slečnám dobrovolnicím a hlavně tedy Hance Maršálkové, která nejenom, že nám předala spoustu znalostí a neustále zářila pozitivní energií, ale hlavně nám zajistila tak skvělé odpoledne."

vysetreni 1Dne 16. 6. 2020 jsem plná očekávání, radosti, ale i strachu absolvovala svoji první T-exkurzi ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně – Příběh mrtvice aneb staň se na den lékařem. Bála jsem se, jak vše bude probíhat, že nebudu vědět důležité informace k tématu – paní lektorka se na mě bude zlobit, všichni se budou kamarádit a já budu jen potichu sedět v rohu.

Na místě jsem však zjistila, že moje obavy byly úplně zbytečné.

Tuto T-exkurzi zastřešoval projekt HOBIT (Hodina biologie pro život) v čele s paní Hankou Maršálkovou, která byla moc milá, měla nachystaný úžasný program a díky jejíž SOČ právě projekt HOBIT vznikl, a třemi skvělými dobrovolnicemi.

HOBIT má za cíl co nejvíce rozšířit povědomí o cévní mozkové příhodě i mezi laickou veřejnost, protože je to bohužel velmi častý důvod úmrtí či příčina celoživotních následků. Přesto, že je moderní medicína schopna mnoho pacientů zcela zachránit, nejdůležitější je včasná reakce a pomoc okolí. I kvůli tomuto jsem si T-exkurzi „Příběh mrtvice“ vybrala. Abych zjistila ještě více informací souvisejících s první pomocí, příznaky onemocnění a také příčinami onemocnění.

Když jsem přišla na místo, byla jsem nadšená. Vypadalo to tam stejně skvěle, jako zněl název – Mezinárodní centrum klinického výzkumu. Na místě už na nás čekala velmi milá, kamarádská Adriana Pavlů, která zajišťuje organizaci T-exkurzí. Poté jsme vešli do moderní přednáškové místnosti, každý jsme dostali cedulky se jménem a nápisem Fakultní nemocnice u sv. Anny (už jen díky tomuto jsem se cítila skvěle), složku s programem a dárky a mohli jsme si vzít nějaké občerstvení. Všichni navíc byli hrozně milí a přátelští!

Na začátku exkurze jsme se navzájem představili a poté už začali krátkým testem. Test byl složený z otázek nebo krátkých videí a my se rozhodovali, zda jde o mozkový/srdeční infarkt nebo něco jiného a určili, jak bychom postupovali. Poté jsme se podívali na video, které nám CMP trochu objasnilo a vyplnili test znovu pro zlepšení (úspěšnost jsme si naštěstí mohli každý nechat pro sebe).

Až jsme test všichni vyplnili, začali jsme už teoretickou částí, na konci které jsme místo paní lektorky prezentovali ve skupinkách také my.

Následně začala část praktičtější. Přemístili jsme se na urgentní příjem nemocnice, který tyto pacienty řeší už v první fázi, té nejakutnější, kdy jde opravdu o minuty, a s panem neurologem si prošli zobrazovací metody, zkusili si vyšetření ultrazvukem a podívali se na neurologické lůžkové oddělení.

Mohli jsme se zeptat na všechny otázky, které nás zajímaly, dozvěděli se spoustu věcí a viděli, jak takové oddělení funguje i z jiného pohledu, než z pohledu pacienta.

Poté jsme se vrátili zpět do přednáškové místnosti, znovu si dali občerstvení a zavolali neurologické pacientce, která si ve velmi mladém věku mozkovou mrtvicí prošla a byla tak hodná, že nám svůj příběh povyprávěla, popsala a odpověděla na všechny naše dotazy.

Tímto bych chtěla poděkovat celému týmu, který za T-exkurzemi stojí, panu doktorovi, slečnám dobrovolnicím a hlavně tedy Hance Maršálkové, která nejenom, že nám předala spoustu znalostí a neustále zářila pozitivní energií, ale hlavně nám zajistila tak skvělé odpoledne.

Lenka Kovářová

účastnice T-exkurze červen 2020

Strana 1 z 30