Už víme, jak zachraňovat při CMP a infarktu!

31. 5. 2017


25. 5. se někteří žáci ZŠ Velké Němčice zúčastnili FAST běhu projektu HOBIT, který se konal v Brně v Lužáneckém parku. Zkratka FAST je metoda, podle které poznáme, že člověka postihla CMP neboli cévní mozková příhoda. F znamená Face, A - Arm, S - Speech a T - Time. V překladu to je obličej (pokleslý ústní koutek), ruka (ochablá jedna strana těla), řeč (nesrozumitelnost) a čas (co nejrychleji dopravit člověka do nemocnice).

Na závodní trati byla 4 stanoviště. Na 1. stanovišti jsme museli provádět masáž srdce a zavolat sanitku. Stanoviště číslo 2 pro nás bylo asi nejtěžší, museli jsme k různým potravinám přiřadit, kolik obsahují cukru, tuku nebo soli. Na dalším stanovišti jsme se měli postarat o postiženého s cévní mozkovou příhodou. A na posledním jsme na tabuli přiřazovali, co patří k CMP a co ne. Měli jsme možnost si poslechnout příběh slečny, která prožila mozkovou mrtvici. Pro závodníky byla přichystaná zábava, např.: bodyzorbing, slacklines nebo střelba z foukačky. Také jsme se mohli podívat, jak to vypadá v sanitce nebo požárním autě.

Jedno z naších družstev – Holky v akci (A. M. Zámečníková, B. Novotná a G. Doležalová) se umístilo na 7. místě. a Šikulky (A. Furchová, M. Galburová a T. Mrkvica) se umístily na 2. místě. Kardiovize pro nás přichystala i kvíz, za který se dostávali nějaké ceny. Kvíz vyhráli 3 žáci od nás ze školy, a to A. Furchová, M. Galburová a T. Mrkvica.

 Anna Marie Zámečníková

účastnice FAST běhu 2017

 

97

Tým Šikulky