"T-reporty" o exkurzi Příběh mrtvice aneb staň se na den lékařem

 

t report 2017

Mrtvice, toto slovo slýcháme poměrně často. Třeba, když ve škole píšeme test, polovina třídy říká: „já z toho snad dostanu mrtvici.“ Moje babička má taky jednu oblíbenou frázi: „já jsem z toho na mrtvici.“ Co to ale ta mrtvice je? To jsem přesně chtěla zjistit. Proto jsem se vydala do nemocnice u Sv. Anny v Brně na T-exkurzi „Příběh mrtvice“. Před nemocnicí jsem se potkala s věrnou „T-exurzačkou“ Blankou, se kterou jsme minulý rok byly na onkologii. Po prvotním šoku a zhodnocením nemocnice zvenku jsme zjistily, že uvnitř se skrývá úžasné moderní zázemí schopné konkurovat dalším středoevropským nemocnicím. Sraz jsme měli v 6. patře. Vše bylo perfektně připraveno a dostali jsme dokonce i materiály domů.

Po troše teorie a zajímavých cvičení jsme se vydali na „tour“ po nemocnici. Viděli jsme rentgen, CT, elektromagnetickou rezonanci a dokonce jsme si sami mohli zkusit sono. Po celou dobu prohlídky nás doprovázel laskavý pan doktor a koordinátorka projektu Hobit. (Nebojte se, nedívali jsme se na film o Hobitovi, jde o zkratku „hodina biologie pro život.)
Zlatým hřebem odpoledne pak byla diskuze s mladou slečnou, která tuto vážnou chorobu prodělala. Bylo fascinující poslouchat její zážitky. Zároveň má můj obdiv, že se nemoci nezalekla, ale otevřeně o ní vypráví. Co to však ta mrtvice je? Já už to vím. A co ty? Přihlas se na T-exkurzi a zjisti to taky!

Barbora Baková
účastnice T-exkurze Příběh mrtvice

 

t report smajlikÚčast na T-exkurzi ,,PŘÍBĚH MRTVICE, ANEB STAŇ SE NA DEN LÉKAŘEM,, je pro mě nezapomenutelným zážitkem a skvělou zkušeností. Dozvědela jsem se spoustu nových informací o cévní mozkové příhodě, o nemoci, která je v dnešní době jednou z nejčastějších příčin mortality.
Tato exkurze mě donutila se nad touto problematikou zamyslet a více o ní přemýšlet. Díky absolvování exkurze jsem se o cévní mozkovou příhodu začala zajímat do větší míry a informovat o ní své přátele a okolí, což bylo jistě jejím cílem. Pro mě tedy účel splnila.
Díky projektu HOBIT jsem se mohla naučit nové věci, nahlédnout přímo na neurologickou kliniku Nemocnice u sv. Anny v Brně a zjistit mnoho nových informací a poznatků. Především to, jak důležitá je prevence, zvláště v dnešní době, kdy převládá sedavé zaměstnání a nezdravý životní styl. Jak rozpoznat její příznaky (spadlý ústní koutek, problém s artikulací, ochrnutí poloviny těla (křížem k postižené hemisféře) nebo porucha zraku) a jakým způsobem na ně reagovat, protože jde o čas. O čas, který je tak důležitý pro co nejmenší rozsah a stupeň poškození mozkové tkáně. Při jejím těžkém požkození může u pacientů docházet k nevratnému poškození mozku, kvůli kterému jsou vyřazeni z běžného života a odkázáni na pomoc druhých. I u lehčích případů nemoci je důležitá rehabilitace, která zabere několik měsíců nebo i let, ale je nezbytná pro návrat k běžným činnostem.
Velkým překvapením pro mě bylo to, že cévní mozková příhoda nepostihuje jen starší populaci, ale i mladou věkovou skupinu, a proto myslím, že je důležité nadále dávat tuto problematiku do popředí a věnovat jí pozornost.

 

Blanka Stanislavová
Gymnázium Uherské Hradiště
účastnice T-exkurze Příběh mrtvice

 

Dakší informace se dočtete na oficiálních stránkách: T-exkurze | JCMM

Více o naší T-exkurzi zde: http://projekthobit.cz/index.php/cz/extra/t-exkurze