O mrtvici s úsměvem na tváři

"Velmi mě překvapilo, že na akci s takovým neveselým tématem nastalo tolik úsměvných momentů, všechno je zkrátka o lidech."

hanka 1Na začátku nás přivítaly s úsměvem na tváři paní Mgr. Pavlů a paní Ing. Maršálková. Po prezenci nás seznámily s plánem celého půldne. A už jsme odstartovali první testík, kde jsme na základě teoretických otázek a krátkých nasimulovaných videoukázkách zjistili, kolik toho (ne)víme o CMP a podobných „záchvatech“ nejen my, ale s největší pravděpodobností i naše okolí. Následovalo zhlédnutí poučného videa a opět krátký, avšak obměněný test, po němž se alespoň u mě ukázala značná změna výsledků. Kdo by byl řekl, že když se člověk podívá na 10 minutové video, může následně u někoho rozpoznat závažný zdravotní problém, provést prvotní mini vyšetření FAST a poskytnout mu první pomoc.

Nyní jsme již byli o něco moudřejší, a tak nám nečinilo problém ve skupinkách sepsat dle zadání např. příčiny a projevy CMP a zopakovat si i všem ostatním základní fakta.

Další fáze zabrala nejvíce času a zároveň se mi jevila jako nezajímavější. Ujal se nás mladičký doktor z neurologie z FNUSA a provedl nás po trase, kterou si musí projít každý pacient postižený mrtvicí. S bezednou trpělivostí nám vysvětloval rozdíly mezi vyšetřením CT a magnetickou rezonancí, odpovídal na všechny dotazy od funkčnosti přístrojů až po kuriózní případy. Největším lákadlem se bezesporu stala možnost zkusit si „vyšetřit“ a „nechat se vyšetřit“ sonem. To se opravdu jen tak někomu nepoštěstí.

Celou akci zakončil telefonát s bývalou pacientkou centra ICRC, který nám nabídla pohled do světa lidí po CMP z jiného úhlu, a krátké povídání o organizaci HOBIT, díky níž se celá tato akce odehrála.

Velmi mě překvapilo, že na akci s takovým neveselým tématem nastalo tolik úsměvných momentů, všechno je zkrátka o lidech. Oceňuji také chutné a osvěžující občerstvení.

Petra Pauločáková

účastnice T-exkurze červen 2020


 

 Skvělé odpoledne s HOBITem

"Tímto bych chtěla poděkovat celému týmu, který za T-exkurzemi stojí, panu doktorovi, slečnám dobrovolnicím a hlavně tedy Hance Maršálkové, která nejenom, že nám předala spoustu znalostí a neustále zářila pozitivní energií, ale hlavně nám zajistila tak skvělé odpoledne."

vysetreni 1Dne 16. 6. 2020 jsem plná očekávání, radosti, ale i strachu absolvovala svoji první T-exkurzi ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně – Příběh mrtvice aneb staň se na den lékařem. Bála jsem se, jak vše bude probíhat, že nebudu vědět důležité informace k tématu – paní lektorka se na mě bude zlobit, všichni se budou kamarádit a já budu jen potichu sedět v rohu.

Na místě jsem však zjistila, že moje obavy byly úplně zbytečné.

Tuto T-exkurzi zastřešoval projekt HOBIT (Hodina biologie pro život) v čele s paní Hankou Maršálkovou, která byla moc milá, měla nachystaný úžasný program a díky jejíž SOČ právě projekt HOBIT vznikl, a třemi skvělými dobrovolnicemi.

HOBIT má za cíl co nejvíce rozšířit povědomí o cévní mozkové příhodě i mezi laickou veřejnost, protože je to bohužel velmi častý důvod úmrtí či příčina celoživotních následků. Přesto, že je moderní medicína schopna mnoho pacientů zcela zachránit, nejdůležitější je včasná reakce a pomoc okolí. I kvůli tomuto jsem si T-exkurzi „Příběh mrtvice“ vybrala. Abych zjistila ještě více informací souvisejících s první pomocí, příznaky onemocnění a také příčinami onemocnění.

Když jsem přišla na místo, byla jsem nadšená. Vypadalo to tam stejně skvěle, jako zněl název – Mezinárodní centrum klinického výzkumu. Na místě už na nás čekala velmi milá, kamarádská Adriana Pavlů, která zajišťuje organizaci T-exkurzí. Poté jsme vešli do moderní přednáškové místnosti, každý jsme dostali cedulky se jménem a nápisem Fakultní nemocnice u sv. Anny (už jen díky tomuto jsem se cítila skvěle), složku s programem a dárky a mohli jsme si vzít nějaké občerstvení. Všichni navíc byli hrozně milí a přátelští!

Na začátku exkurze jsme se navzájem představili a poté už začali krátkým testem. Test byl složený z otázek nebo krátkých videí a my se rozhodovali, zda jde o mozkový/srdeční infarkt nebo něco jiného a určili, jak bychom postupovali. Poté jsme se podívali na video, které nám CMP trochu objasnilo a vyplnili test znovu pro zlepšení (úspěšnost jsme si naštěstí mohli každý nechat pro sebe).

Až jsme test všichni vyplnili, začali jsme už teoretickou částí, na konci které jsme místo paní lektorky prezentovali ve skupinkách také my.

Následně začala část praktičtější. Přemístili jsme se na urgentní příjem nemocnice, který tyto pacienty řeší už v první fázi, té nejakutnější, kdy jde opravdu o minuty, a s panem neurologem si prošli zobrazovací metody, zkusili si vyšetření ultrazvukem a podívali se na neurologické lůžkové oddělení.

Mohli jsme se zeptat na všechny otázky, které nás zajímaly, dozvěděli se spoustu věcí a viděli, jak takové oddělení funguje i z jiného pohledu, než z pohledu pacienta.

Poté jsme se vrátili zpět do přednáškové místnosti, znovu si dali občerstvení a zavolali neurologické pacientce, která si ve velmi mladém věku mozkovou mrtvicí prošla a byla tak hodná, že nám svůj příběh povyprávěla, popsala a odpověděla na všechny naše dotazy.

Tímto bych chtěla poděkovat celému týmu, který za T-exkurzemi stojí, panu doktorovi, slečnám dobrovolnicím a hlavně tedy Hance Maršálkové, která nejenom, že nám předala spoustu znalostí a neustále zářila pozitivní energií, ale hlavně nám zajistila tak skvělé odpoledne.

Lenka Kovářová

účastnice T-exkurze červen 2020